IMPLANTY zębów: jak, po co i dlaczego? (cz.1)

2 Komentarzy
Ubiegły rok był dla mnie przełomowy między innymi dlatego, że przeszłam zabieg, który odwlekałam, którego się bałam, ale jednocześnie czekałam na niego jak na zbawienie. Chodzi o zabieg implantacji zębów. O implantach wciąż krąży mnóstwo mitów, dlatego pomyślałam, że podzielę się wiedzą z tymi z Was, którzy rozważają taki zabieg lub po prostu są ciekawi, "z czym to się je" ;)



Wielu osobom wydaje się, że implanty robią sobie hollywoodzkie gwiazdy, które chcą mieć równe i śnieżnobiałe ząbki. Błąd! Takie funkcje spełniają licówki, czyli specjalne płytki mocowane do przedniej strony zębów - wyrównują one optycznie zęby, pozwalają zakryć przebarwienia.

Funkcja implantów jest zdecydowanie inna - na zabieg implantacji decydują się osoby, które z różnych przyczyn mają braki w uzębieniu - czy to po wyrwaniu zęba zajętego przez próchnicę, czy po utracie zębów w wyniku urazu czy choroby. Żaden dentysta nie wyrwie zdrowego zęba, by zastąpić go implantem. Implanty są stosowane tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Źródło


Implanty stanowią alternatywę dla:
  • "sztucznej szczęki" w przypadku bezzębia - zamiast protezy, którą trzyma się na noc w szklance, można zdecydować się na wszczepienie kilku implantów, na których mocuje się cały garnitur zębów.
  • uzupełnienia protetycznego - mostu - jeśli w szczęce brakuje jednego - dwóch zębów obok siebie, mocuje się most protetyczny, opierający się na dwóch zębach w sąsiedztwie luki. Wymaga to jednak oszlifowania dwóch zębów sąsiadujących z luką, które stanowić mają mocowanie takiego mostu.


Jaka jest przewaga implantów nad innymi rozwiązaniami protetycznymi?
Otóż implant jest jedyną metodą, która nie maskuje braków zębowych, ale odtwarza prawidłowo funkcjonującego zęba łącznie z jego korzeniem. Po wyrwaniu zęba dochodzi do stopniowego zaniku kości - implant skutecznie hamuje ten proces. Zapobiega też rozchodzeniu się zębów po usunięciu jednego z nich (a co za tym idzie - zmianom w zgryzie) i obniżaniu dziąsła w miejscu po wyrwaniu. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej implant jest bardzo trwały - może wytrzymać nawet do końca życia.

Implant a 20gr
Źródło


Dlaczego zdecydowałam się na implanty?
Miałam poważne problemy z zębami - wszystko przez nieodpowiednie leczenie. Na szczęście trafiłam wreszcie do dentysty-profesjonalisty a nie do dentysty-sadysty. Lekarz jasno dał mi do zrozumienia, że biorąc pod uwagę moją tendencję do obsuwających się dziąseł, most protetyczny będzie rozwiązaniem na parę lat, a do jego wykonania musiałabym oszlifować kilka zdrowych zębów. Dlatego uznałam, że lepiej teraz zrobić 5 implantów (bo tyle ich w sumie mam) niż za 5-10 lat robić ich 11, bo oszlifowane zęby popsułyby się pod koronami.



W przyszłości planuję jeszcze 2-3 posty na temat implantów. Opowiem Wam, jak się przygotować do zabiegu (jak wybrać dentystę implantologa, co kupić, co zrobić, a czego nie robić) i jakie niespodzianki mogą czekać na poszczególnych etapach leczenia oraz zweryfikuję mity krążące na temat tego zabiegu (czy to boli, czy to rozwiązanie dożywotnie, czy na implantach da się oszczędzić, itp).

Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzu. Jeśli jednak nie macie ochoty na taką publiczną wymianę zdań, zapraszam do kontaktu mailowego: xkeylimex.blog@gmail.com - postaram się odpowiedzieć na każde pytanie.
 


Podone posty:

2 komentarze:

  1. Implanty są nawet lepsze od prawdziwych zębów, bo nie ulegają próchnicy, a przeżuwanie pokarmu odczuwa się bardzo naturalnie. Nie wiem, jak to się odbywa za pomocą sztucznej szczęki, ale komfort nieporównywalny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w przypadku jakiejkolwiek konieczności usunięcia zęba od razu zamawiam wizytę na wkręcenie implantu. Pieniądze wyda się w większej kwocie, ale jednorazowo, bez ciągłego leczenia i wymyślania nowych past.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo :*
Uprzejmie proszę o niereklamowanie swoich blogów.
Komentarze zawierające spam, obraźliwe uwagi itp będą przeze mnie usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...