IMPLANTY zębów cz4: Jak przebiega zabieg i dalsze leczenie?

0 Komentarzy

źródło: http://greendevils.com.pl/

Odbudowa zęba na implancie to dość rozciągnięta w czasie sprawa. Oczywiście niektóre gabinety oferują opcję "nowy ząb w jeden dzień", która polega na wyrwaniu zęba i natychmiastowemu wstawieniu w to miejsce implantu, a następnie osadzenie na nim tymczasowej odbudowy, ale są pewne przeciwwskazania do takiego przyspieszenia całego procesu. Moje implanty były robione według standardowej procedury, o której chciałabym Wam dziś napisać, by uświadomić Wam, ile to wszystko trwa i czego możecie spodziewać się na poszczególnych etapach.

Przed zabiegiem:
dobrze jest zrobić sobie badania - sprawdzić, w jakim stanie jest nasz organizm i czy nie brakuje nam witamin i mikroelementów. Jakiś czas przed zabiegiem warto podjadać owoce i warzywa bogate w witaminę C, która jest niezbędna do prawidłowego gojenia się ran.1. Ekstrakcja
Najpierw oczywiście konieczne jest wyrwanie zęba, który ma być zastąpiony implantem. Najlepiej jest nie czekać zbyt długo po wyrwaniu, bo kość zaczyna zanikać i może okazać się, że z czasem stanie się za cienka, by wszczepić implant. U mnie trzy implanty były wszczepione około miesiąc po ekstrakcji. Dwa natomiast zajęły miejsce zębów wyrwanych z 10 lat temu. Kość na szczęście nie zanikła. Za wyrwanie jednego zęba płaci się około 100 - 150 zł (więcej, jeśli jest to skomplikowana ekstrakcja).

źródło: http://www.salus.opole.pl


2. Diagnostyka radiologiczna
Zanim lekarz podejmie się wykonania implantacji, musi mieć pełny obraz tego, jak wygląda kość, jaka jest jej grubość i gęstość, jak przebiegają nerwy, a w przypadku górnej szczęki, jaka jest odległość od jamy nosowej. Do tego celu wykonuje się zdjęcie RTG, a także tomografię komputerową szczęki. Takie badanie wykonuje się w specjalnej pracowni, a jego koszt to około 50 - 100zł.

Tak wygląda sprzęt do tomografii kości twarzoczaszki.
źródło: http://tipy.interia.pl


3. Zabieg implantacji
Kiedy dentysta implantolog orzeknie, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu, można przystąpić do działania. Na pewno chcecie wiedzieć, jak to wygląda.
- dostajemy znieczulenie miejscowe. Jest ono silniejsze niż takie zwykłe znieczulenie jak do wyrwania czy plombowania zęba.
- lekarz odkaża naszą twarz i wargi, dlatego na zabieg lepiej przyjść bez makijażu
- przez kilka minut płuczemy usta specjalnym płynem, który odkaża i przygotowuje błony śluzowe do zabiegu
- pacjent zostanie ubrany w specjalną ochronną koszulkę - coś jak śliniaczek, tyle że z rękawami
- co ważne - pacjent ma w czasie zabiegu zasłonięte oczy
- lekarz sprawdza, czy znieczulenie zadziałało - jeśli tak, przystępuje do działania. Pacjent nic nie czuje do momentu użycia wiertła. Wiercenie w kości nie boli nic a nic, a jedynie powoduje wibracje w całej czaszce, co nie jest szczególnie przyjemne, ale spokojnie do wytrzymania.
- gdy miejsce na implant jest już gotowe, pacjent czuje, że lekarz wkręca śrubę w kość. To też nie boli. W razie gdyby znieczulenie przestawało działać, można to zasygnalizować lekarzowi - dostaje się wtedy dodatkowy zastrzyk i dalej spokojnie można sobie leżakować.
- gdy wszystko jest już gotowe, lekarz zakłada odpowiednią ilość szwów i to koniec zabiegu.
- od razu po zabiegu należy schłodzić policzek (dentysta powinien dać pacjentowi taki jednorazowy woreczek chłodzący, a potem używa się żelowych wkładów dostępnych w aptece).
- bardzo możliwe, że lekarz zapisze osłonowo jakiś antybiotyk (ja prosiłam o te rozpuszczalne, by łatwiej mi było je przyjmować).

źródło: http://wand.pl/


4. Do tygodnia po zabiegu
- możemy nieco spuchnąć. Jeśli opuchlizna jest duża, należy skontaktować się z dentystą.
- może trochę boleć, ale podkreślam: trochę! Jeśli ból jest silny i z czasem narasta, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Dostaniemy wtedy silniejszy antybiotyk albo zastrzyk sterydowy. Taki zastrzyk jest bardzo bolesny (zwłaszcza jeśli tkanki są spuchnięte), ale pomaga. U mnie, przy komplikacjach przy ostatnim implancie konieczne były aż dwa takie zastrzyki.
- należy schładzać policzek
- nie wolno rozgrzewać organizmu nawet podczas spania. Zaleca się, by po zabiegu nie spać ze dwie doby, ale to raczej niemożliwe - ja starałam się kimać w dzień i mama mnie co 10 minut budziła, bym zrobiła okład chłodzący. Dobrze jest spać na siedząco z poduszką pod kark.
- regularnie przyjmujemy zlecone leki, dziąsła smarujemy żelem Elugel lub pastą Solcoseryl, chyba że dentysta da nam inne zalecenia
- rezygnujemy z używek
- przyjmujemy pokarmy płynne i chłodne, wręcz zimne
- jemy dużo lodów
- nie schylamy się, nie podnosimy nic ciężkiego
- jeśli implant był wszczepiony na górną szczękę, unikamy kichania i absolutnie nie wydmuchujemy nosa
- po kilku dniach od zabiegu dobrze jest pokazać się u dentysty, by implantolog sprawdził, czy wszystko goi się prawidłowo

źródło: http://vitwoman.pl


5. Ściągnięcie szwów
Około tydzień po zabiegu należy zgłosić się do lekarza na zdjęcie szwów. Jest to równocześnie wizyta kontrolna.

źródło: http://www.bluedental.pl


6. Miesiąc po zabiegu
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, po miesiącu dziąsło powinno być już idealnie zrośnięte, niebolesne. Wciąż jednak należy uważać, nie nagryzać tym miejscem, w które wszczepiony jest implant, bo to, że dziąsło jest zagojone, nie oznacza wcale, że kość też. Kość goi się dłużej niż tkanki miękkie.

7. Pół roku po zabiegu
3- 6 miesięcy to czas, jaki nasza kość potrzebuje, by dobrze zrosnąć się z implantem. Po tym czasie można obciążyć implant, czyli założyć koronę. Jak to wygląda?
1 wizyta:
Dentysta wykonuje zdjęcie RTG, by precyzyjnie zlokalizować śrubę zarośniętą dziąsłem. Znieczula pacjenta i rozcina dziąsło, by dostać się do implantu. Wykręca śrubę zamykającą i wkręca w jej miejsce śrubę gojącą. Jest to dłuższa śruba, wystająca nieco nad powierzchnię dziąsła. Jej zadaniem jest uformowanie dziąsła, by wyglądało możliwie jak najbardziej naturalnie. Taką śrubę nosi się około dwa tygodnie. Bardzo możliwe, że po założeniu śruby gojącej konieczne okaże się zszycie dziąseł.
Możliwe komplikacje: jeśli nasze kości są w fantastycznym stanie albo jeśli odwleczemy w czasie założenie śruby gojącej, implant może zarosnąć kością (tak stało się u mnie w przypadku czterech implantów na dole). Wtedy konieczne jest wiercenie w kości, oczywiście pod znieczuleniem. Mimo że można to uznać za pewnego rodzaju komplikację, takie zarośnięcie dobrze rokuje w kwestii trwałości implantu, oznacza bowiem, że mamy zdrową, gęstą kość, która fantastycznie zintegrowała się ze śrubą.
2 wizyta:
Po około tygodniu od założenia śruby gojącej dentysta zdejmuje szwy i robi odcisk szczęki, który posłuży potem do przygotowania korony. Jak to wygląda? Dentysta wykręca śrubę gojącą i wkręca w implant tzw transfery wyciskowe. Na szczękę zakłada specjalną formę w kształcie podkowy, wypełnioną masą do wycisków. Po pobraniu odcisków wykręcane są transfery i ponownie wkręcane śruby gojące. Nie jest to przyjemne (niefajny smak masy do odcisków, konieczność meeega szerokiego otwierania ust), ale nie powoduje bólu.
3 wizyta
Po kilku dniach od pobrania wycisków korona jest gotowa. Dentysta wykręca śruby gojące i wkręca w implant łącznik protetyczny, na którym mocowana jest korona. Wtedy konieczne jest sprawdzenie i ewentualna korekcja (spiłowanie) korony. I gotowe :)

Śruby gojące
źródło: http://www.medens.pl


To specjalne transfery zakładane na czas pobierania wycisków.
źródło: http://www.implanty-densvip.pl

A to łączniki, na których mocuje się korony.
źródło: http://www.implanty-densvip.pl


8. Aby implant służył nam długie lata, konieczne jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u dentysty przynajmniej raz do roku (choć najlepiej byłoby raz na pół roku).
źródło: http://www.implanty-densvip.pl
źródło: http://www.implanty-densvip.pl


Jeśli zainteresował Was temat implantów, zachęcam do zerknięcia na wcześniejsze notki z implantowej serii:
1. Implanty zębów - jak, po co i dlaczego?
2. Jak wybrać dentystę implantologa?
3. Jak przygotować się do zabiegu?Podone posty:

Brak komentarzy:

Dziękuję za każde słowo :*
Uprzejmie proszę o niereklamowanie swoich blogów.
Komentarze zawierające spam, obraźliwe uwagi itp będą przeze mnie usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...